close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • WYDARZENIA 2018

 • 3 października 2018

  Dnia 26 września 2018 r. o godzinie 13:00 w głównym budynku Rady Europy w Strasburgu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „25 lat Polski w strasburskim systemie ochrony praw człowieka”.

  Ambasador Janusz Stańczyk, otwierając wystawę, zwrócił się do zebranych gości i podkreślił historyczny wymiar przystąpienia przez Polskę do Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka, które stanowiło nieodzowną i nieodłączną część transformacji rozpoczętej w 1989 r. Myśl tę kontynuował w swoim wystąpieniu Przewodniczącego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Guido Raimondiego, który zwrócił uwagę na sukcesy Polski związane z zastosowaniem tzw. procedury pilotażowej i ze zmniejszeniem ilości spraw znajdujących się w procedurze wykonywania przed Komitetem Ministrów RE. Przewodniczący podkreślił również, że Polska odegrała szczególną rolę w obszarze stosowania procedury pilotażowej, gdyż jako pierwsza zastosowała ją z sukcesem (sprawa Broniowski), co posłużyło za przykład dla innych państw.

   

  W wydarzeniu upamiętniającym 25 rocznicę przystąpienia przez Polskę do Konwencji udział wzięli: sędziowie i pracownicy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (w tym Polski sędzia Krzysztof Wojtyczek), pracownicy Sekretariatu Rady Europy oraz bardzo liczni członkowie korpusu dyplomatycznego (w tym praktycznie wszyscy Stali Przedstawiciele przy RE). Z ramienia Sekretariatu Rady Europy obecna była Zastępca Sekretarza Generalnego, Gabriela Bataini-Dragoni, Sekretarz Komitetu Ministrów, Bjørn Berge, Sekretarz Generalny Zgromadzenia Parlamentarnego RE, Wojciech Sawicki.

   

  Wystawę można będzie oglądać aż do 12 października.

   

   

  fot. B. Warchalewska

  20180926_131526
  20180926_131755
  20180926_133147

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: