close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • WYDARZENIA 2015-2016

 • 29 listopada 2016

  Ambasador Janusz Stańczyk i Przewodniczący Gminy Żydowskiej Dolnego Renu Jean Paul Kling wspólnie zainaugurowali wystawę „Samarytanie z Markowej”, poświęconą polskiej rodzinie Ulmów, zamordowanej przez Niemców podczas II wojny światowej za ukrywanie Żydów.

   

  Uroczysta ceremonia odbyła się 28 listopada 2016 roku w Głównej Synagodze Strasburga Synagogue de la Paix z inicjatywy Stałego Przedstawicielstwa RP przy Radzie Europy i Gminy Żydowskiej Dolnego Renu (Consistoire Israelite du Bas-Rhin).

   

   

   

  Wystawa opisuje historię polskiej rodziny, Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy wraz z sześciorgiem dzieci, zostali rozstrzelani za ukrywanie ośmiorga żydowskich sąsiadów z rodzin Didnerów, Grunfeldów i Goldmanów. W 1995 r. Wiktorię i Józefa Ulmów Instytut Yad Vashem zaliczył w poczet „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.

   

  W uroczystości udział wzięli m.in. wysocy urzędnicy Rady Europy, Ambasadorowie akredytowani przy RE, Stały Obserwator Watykanu przy RE, francuscy posłowie z okręgu Bas-Rhin, Konsul Honorowy Izraela, Konsulowie Generalni obecni w Strasburgu, przedstawiciele miasta Strasburga, przedstawiciele stowarzyszeń żydowskich i społeczności żydowskiej Alzacji.

   

   

  Uroczystość otworzył Przewodniczący Gminy Żydowskiej Dolnego Renu Jean Paul Kling, który przypomniał, że ponad 6000 Polaków uznanych za Sprawiedliwych, czyni z Polski kraj najliczniej reprezentowany na liście Yad Vashem Sprawiedliwych wśród narodów świata i najbardziej zaangażowany w walkę przeciw terrorowi nazistowskiemu podczas II wojny światowej.

   

  Ambasador Janusz Stańczyk w przemówieniu oddał hołd wszystkim zamordowanym za pomoc Żydom Polakom oraz wszystkim Żydom zgładzonym przez nazistowskie Niemcy. Ambasador przypomniał, że Żydzi ukrywani przez Polaków byli również obywatelami Polsk i licznie brali udział w walkach o wolność i niepodległość Rzeczpospolitej. Przypomniał że społeczność polską i żydowską łączy w Polsce 1000 lat wspólnej historii, „tysiąc lat wspaniałych kart współistnienia brutalnie przerwanych przez Holokaust”. Na koniec przywołał słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy wypowiedziane podczas inauguracji Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Józefa i Wiktorii Ulmów w Markowej: „Każdy, kto sieje i podsyca antysemityzm, depcze po grobie rodziny Ulmów”.

   

  Następnie zgromadzeni goście wysłuchali wykładu historyka i specjalisty od stosunków polsko-żydowskich Pawła Szapiro.

   

  fot.: Thomas AZAN

   

  Inauguracja wystawy była pierwszą wspólna inicjatywą Stałego Przedstawicielstwa RP przy RE i Gminy Żydowskiej w Strasburgu. Zaowocowała podpisaniem wspólnej deklaracji o współpracy kulturalnej, w której obie strony wyraziły wolę współpracy, poprzez działalność kulturalną, na rzecz:

  - promowania historii, dziedzictwa i tradycji Żydów polskich;

  - wspomaganie dialogu polsko-żydowskiego opartego na prawdzie historycznej;

  - dbania o pamięć polskich Sprawiedliwych;

  - przypominania o ofiarach i cierpieniach obu Narodów podczas nazistowskiej okupacji Polski.

   

  fot.: Thomas AZAN

   

  Na koniec goście wysłuchali występu muzycznego w wykonaniu Yacova Weila Hineniego, który zaśpiewał tradycyjne pieśni żydowskie w języku hebrajskim i jidysz.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: